Jak wybrać pierwszy garnitur szyty na miarę? Sprawdź jak zrobił to Mr. Vintage.
Najczęstszą obawą naszych klientów przed złożeniem zamówienia na garnitur szyty na miarę jest brak pewności czy kolor, który wybrali będzie dla nich dobry. Jest to obawa o tyle uzasadniona, że istnieją kolory i odcienie odpowiednie dla konkretnych typów urody (kolor włosów, oczu, karnacja). Nieocenione jest tu doświadczenie doradcy, który potrafi dobrać odpowiedni kolor tkaniny. W Balamonte istnieje również możliwość przymierzenia gotowego garnituru (posiadamy garnitury w różnych odcieniach), dzięki czemu można ocenić czy dany kolor nam odpowiada.
Jak uniknąć tego problemu, zwłaszcza przy zamawianiu swojego pierwszego garnituru na miarę w Balamonte? Wybrać kolor, który jest odpowiedni dla wszystkich typów urody czyli granatowy. Nie bez powodu jest to najczęstszy wybór i każdy mężczyzna powinien mieć go w szafie. Jest uniwersalny z dwóch powodów. Po pierwsze świetnie wyglądają w nim panowie zarówno ze śniadą jak i jasną karnacją (to szczególnie ważne w naszej szerokości geograficznej).Po drugie bardzo łatwo dobrać do niego dodatki. Koszule, krawaty, poszetki i buty w praktycznie każdym kolorze będą świetnym uzupełnieniem granatowego garnituru.
Dokładnie tym tropem poszliśmy wspólnie z Mr. Vintage przy wyborze garnituru, który dla niego uszyliśmy. Nie oznacza to bynajmniej, że granatowy garnitur musi być nudny. Często podnoszony jest argument, że „wszyscy mają granatowe garnitury”. Oczywiście, kilka zdań wyżej sami się z tym zgodziliśmy jednak nie wszystkie granatowe garnitury są takie same. Bardzo częstym pomysłem klientów na „ożywienie” granatowego garnituru jest wybór tkaniny w kratkę lub prążek. Jednak uniwersalność takiego ubrania spadłaby drastycznie. Michał postawił w tym wypadku na klasyczny kolor, ale urozmaicił swój garnitur detalami, które wyróżniają go spośród innych na ulicy.
Krój i tkanina
Marynarka została wykonana na lekkiej konstrukcji z półpodszewką (podszewka znajduje się tylko w górnej części pleców i w rękawach dzięki czemu marynarka jest bardziej przewiewna). Spodnie z podwyższonym stanem i zakładkami na przodzie nogawek zapewniają dużo większą swobodę niż modne jeszcze kilka lat temu „biodrówki”. Kolejne detale są bardziej dyskretne i charakterystyczne dla krawiectwa neapolitańskiego. Marynarka nie posiada poduszek barkowych, a rękawy zostały wszyte metodą koszulową (spalla camicia) z charakterystycznymi marszczeniami, które uzyskuje się poprzez zaprasowanie tkaniny przed wszyciem ich w korpus marynarki. Brustasza wykonana została po delikatnym łuku i ma kształt łódeczki (barchetta). Mr. Vintage wybrał do swojego garnituru nakładane kieszenie, które są najmniej formalnym rodzajem kieszeni w marynarce. Zapewnia to całemu garniturowi bardziej sportowy charakter i sprawia, że marynarkę można bez przeszkód łączyć z innym kolorem spodni lub jeansami. Spodnie nie posiadają szlufek i są przystosowane do noszenia szelek (guziki po wewnętrznej stronie pasa), a ich szerokość w pasie można zmieniać za pomocą bocznych regulatorów. Doły nogawek zakończone zostały mankietami. To również bardzo stylowy, a zarazem praktyczny element garnituru. Mankiety działają bowiem jak obciążniki i pozwalają nogawkom szybciej opadać podczas wstawania.
Jedną z najważniejszych zalet garnituru Mr. Vintage jest tkanina, z której został uszyty. Loro Piana to włoska firma, która jest jednym z najbardziej renomowanych producentów tkanin, a ich produkty cenione są na całym świecie. Wybór tkaniny o gramaturze 270 gramów z próbnika Zelander Z-Twist nie był przypadkowy. Charakteryzuje się ona bardzo luźnym splotem, który doskonale przepuszcza powietrze i pozwala czuć się komfortowo nawet w upalne dni. Dodatkowym atutem takiej tkaniny jest jej duża odporność na zagniecenia co sprawia, że jest to doskonały wybór dla osób, które dużo podróżują.
Realizacja
Pierwsza i zarazem najdłuższa wizyta w salonie (warto zarezerwować sobie ok 2 godzin) jest najważniejsza. To na niej wybieramy krój, tkaninę, podszewkę oraz pozostałe detale garnituru. Jest to niezwykle ważny etap i zwłaszcza podczas pierwszego zamówienia warto posłuchać rad eksperta w salonie. Na pierwszym spotkaniu następuje także zebranie miary. To również niezwykle ważny etap i wymagaa dobrej komunikacji między doradcą, a klientem. Mr. Vintage posiada ogromną wiedzę i doświadczenie więc obydwa etapy przeszły bardzo płynnie również dlatego, że Michał przyszedł do salonu z koncepcją garnituru w głowie. Wystarczyło tylko przełożyć te pomysły na szablon.
Kolejnym etapem, który trwa około 4 tygodni (w trybie ekspresowym i z wybranych tkanin jesteśmy w stanie uszyć garnitur nawet w kilka dni roboczych) jest etap realizacji zamówienia. W jego trakcie zamawiamy tkaninę i podszewkę, a szwalnia odszywa garnitur zgodnie z zebranymi wymiarami.
Zaletą szycia w systemie made to measure jest stosunkowo krótki czas realizacji. Po wspomnianych wyżej 4 tygodniach garnitur jest wysyłany do salonu. Podczas drugiego spotkania nanoszone są drobne korekty (zazwyczaj jest to skrócenie nogawek lub mocniejsze taliowanie marynarki) i po kilku dniach garnitur Balamonte jest już gotowy do odbioru.
Idealny pierwszy garnitur
Gdybyśmy mieli wybrać jaki pierwszy garnitur uszyć na miarę to bez wątpienia wybór Mr. Vintage jest godny polecenia. Często spotykamy się z mężczyznami, którzy już na etapie wyboru tkaniny chcą wyróżnić swój garnitur. Wybierając materiał w kontrastową kratkę lub taki o intensywnej barwie bardzo łatwo o przesadę, a sam garnitur będzie „trudny do uniesienia” bowiem przykuwa wzrok otaczających nas ludzi. Nie każdy czuje się komfortowo w takie sytuacji. Wybór Mr. Vintage spełnia wszystkie kryteria pierwszego garnituru szytego na miarę:
– uniwersalny i ponadczasowy kolor,
– mniej formalny krój, który pozwala na noszenie marynarki i spodni osobno,
– wyróżnienie garnituru detalami, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka (kwintesencja elegancji!),
– lekka konstrukcja marynarki, która pozwala poczuć się w niej jak w wygodnym swetrze (brak poduszek jest niezwykle odczuwalny),
– wygodne spodnie z podwyższonym stanem, które z powodzeniem mogą być noszone bez marynarki z klasycznym t-shirtem lub koszulką polo.