Jak dbać o garnitur? Poradnik Balamonte.


Naturalne tkaniny garniturowe, takie jak wełna, kaszmir czy jedwab są dość łatwe w pielęgnacji. Zapamiętując kilka prostych zasad możemy cieszyć się naszym garniturem przez dłuższy czas. Oto nasze profesjonalne porady dotyczące pielęgnacji garnituru. Podzieliliśmy je na kilka podstawowych obszarów.

Przechowywanie

Ta z pozoru nieistotna kwestia ma niezwykle ważny wpływ na wygląd i żywotność garnituru. Należy zapewnić marynarce i spodniom odpowiednie warunki. W tym celu należy zawsze odwieszać marynarkę na szeroki wieszak, który pozwoli jej dłużej zachować odpowiedni kształt. Idealnie jeśli wieszak posiada poprzeczkę na spodnie, które należy na niej powiesić. Spodnie powinny być złożone swobodnie, wzdłuż kantów tak by nie powstały żadne zagniecenia. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu garnitur „odpoczywa”, a naturalna tkanina, z której został wykonany ma szanse się rozprostować.

Wietrzenie

Wełna posiada właściwości samoczyszczące, dzięki czemu eliminuje drobne zabrudzenia i zapachy. Dlatego niezwykle istotne jest, aby regularnie wietrzyć garnitury (najlepiej po każdym użyciu). Dzięki dostępowi do świeżego powietrza tkanina pozostaje sucha, a nieprzyjemne zapachy i bakterie wyeliminowane prawie do zera. Wietrzenie przez kilka godzin pozwoli włóknom zregenerować się i wrócić do pierwotnego kształtu.

Użyj szczotki

Szczotkowanie garnituru po każdym użyciu pozwala przywrócić tkaninie naturalny połysk oraz usuwa drobny brud. To bardzo ważne ponieważ nawet niewielkie drobiny kurzu potrafią wniknąć w tkaninę i powodować jej wyświecenie. Włosie szczotki powinno być miękkie, aby nie uszkodzić ubrania, a jednocześnie dość sztywne, aby efektywnie usunąć zabrudzenia.

Parownica

W celu uniknięcia uszkodzeń szlachetne tkaniny garniturowe nie powinny być prasowane w domowych warunkach. Zwłaszcza jeśli były używane i posiadają na sobie nawet niewielki brud. Stopa żelazka spowoduje wniknięcie zabrudzeń w tkaninę.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest użycie parownicy, która pozwoli rozprostować trwalsze zagniecenia. Dodatkowo para wodna odświeża i delikatnie czyści tkaninę. Usuwa również bakterie powodujące nieprzyjemny zapach.

Jeśli nie posiadasz parownicy lub często podróżujesz sprawdzoną metodą jest wieszanie garnituru w łazience podczas brania prysznica. Ciepło i para wodna wygładzą tkaninę i przywrócą garniturowi świeży wygląd.

Pranie garnituru

Przede wszystkim nie należy prać garnituru w pralce. O ile wełna dobrze znosi kontakt z wodą, to konstrukcja marynarki już niekoniecznie. Poza tym garnitur po takiej kąpieli wymaga prasowania, a bez profesjonalnego sprzętu i wprawy efekt będzie opłakany. Stanowczo odradzamy również oddawanie garnituru do pralni chemicznej po każdym użyciu ponieważ spowoduje to szybsze zużycie tkaniny. Delikatne plamy polecamy usunąć przy pomocy delikatnej, wilgotnej ściereczki. Nie należy jednak pocierać tkaniny zbyt intensywnie żeby jej nie uszkodzić.

Gdy zabrudzenia są na tyle duże, że domowe sposoby nie dadzą sobie z nimi rady wówczas polecamy oddać garnitur do pralni chemicznej. Warto sprawdzić czy pralnia ma doświadczenie w czyszczeniu garniturów. Wysokiej klasy specjaliści nie tylko odpowiednio wypiorą garnitur, ale zadbają również o to by był porządnie wyprasowany.

Zawsze powinno oddawać się do pralni cały garnitur (marynarka, spodni i ewentualnie kamizelka). Kolor i faktura tkaniny może zmienić się delikatnie podczas czyszczenia, a oddając komplet mamy pewność, że garnitur nadal będzie jednolity.

Sprawdź ofertę naszych garniturów i marynarek

Koszyk