Ślubna checklista – o czym warto pamiętać?
Po kluczowym etapie, czyli wyborze daty, miejsca ślubu, wesela oraz zakontraktowaniu kluczowych Podwykonawców, czas na kolejne wyceny i poszukiwania.
HARMONOGRAM ŚLUBNY. Oto lista zadań na 9-11 miesięcy przed ślubem:
POTWIERDZENIE DATY I GODZINY CEREMONII
Jeśli nadal tego nie zrobiliście lub nie mogliście wcześniej dokonać rezerwacji godziny i miejsca, to traktujcie zadanie jako priorytet.
NOCLEGI DLA GOŚCI
Niezależnie od tego, czy zdecydowaliście się opłacić noclegi gościom, to nadal możecie wytypować bazę noclegową i dokonać wstępnej rezerwacji.
OKREŚLENIE STYLU I TEMATYKI ŚLUBU
Poszukajcie inspiracji, które pomogą ustalić paletę kolorystyczną, styl i ogólny charakter ślubu. Wybrane inspiracje możecie wygodnie umieścić w jednym dokumencie dzieląc je na kategorie. Dokument będzie pomocny w współpracy z Florystką i da Wam poczucie, że macie kontrolę na wszystkimi elementami aranżacji.
USTALENIE SKALI WYDARZENIA
Zastanówcie się nad usługami, jakie potrzebujecie (np. oprawa muzyczna ceremonii, ślubny transport, oświetlenie) oraz atrakcjami weselnymi (candy bar, pokazy, fotobudki, występy) i zróbcie przegląd ofert. Jeśli szczególnie zależy Wam na współpracy z konkretnymi firmami, to warto z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji. Pamiętajcie również by oszacować budżet weselny.
WYTYPOWANIE FLORYSTKI I WYCENA
Omówcie ogólną koncepcję dekoracji kwiatowej, ustalcie budżet i opcjonalnie zlećcie wypożyczenie poszczególnych elementów, jak krzesła, obrusy, serwety itp.
ROZPOCZNIJCIE POSZUKIWANIA SUKNI ŚLUBNEJ
Zacznijcie przymierzać suknie. Warto rozpocząć ten proces wcześniej, ponieważ większość salonów sugeruje najpóźniejszy termin zamówienia między 9-6 miesięcy do ślubu.
Fot. Jakub Gąsiorowski, http://www.jstudio.net.pl
PLANOWANIE PODRÓŻY POŚLUBNEJ
Jeśli planujecie podróż po ślubie, zacznijcie ją organizować. Zaplanujcie urlop uwzględniając również ślub.
KOORDYNACJA DNIA ŚLUBU
Rozpoczęcie poszukiwań usługodawcy do przygotowania planu dnia ślubu i koordynacji. Jeśli decydujecie się na pomoc wedding plannera, teraz jest dobry moment na rozpoczęcie współpracy.
FORMALNOŚCI ŚLUBNE
W zależności od rodzaju ceremonii, sprawdźcie, jakie dokumenty musicie zorganizować przed ślubem oraz ustalcie kiedy najwcześniej i najpóźniej możecie je zorganizować. Poszczególne dokumenty mają ograniczony czas ważności. Przy ślubie kościelnym rozpocznijcie kurs przedmałżeński. Standardowo obowiązkowe są cotygodniowe spotkania przez kilka tygodni, ale dostępne są również kursy weekendowe.
Fot. Jakub Gąsiorowski, http://www.jstudio.net.pl
PLAN BEAUTY
Właśnie takie szczegóły, jak regularne wizyty u kosmetyczki, fryzjera oraz dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną są kluczowe w przygotowaniach do ślubu. Dzięki temu para młoda może czuć się pewnie, pięknie i zrelaksowane w dniu ślubu. Pamiętajcie również o kwestiach zdrowotnych, jak na przykład wizyta u stomatologa. Nic tak nie potrafi zepsuć nastroju, jak bolący ząb.
POSZUKIWANIA WIZAŻYSTY I FRYZJERA
Rezerwacje na pakiety wyjazdowe, które odbywają się w miejscu przygotowań, zaczynają się w ostatnim lub pierwszym kwartale roku. Wcześniej przetestujcie makijaż/ fryzurę aby mieć pewność podjętej rezerwacji. Nieudane makijaże i fryzury próbne potrafią być stresujące.
SAVE THE DATE
Warto poinformować z wyprzedzeniem gości o planowanej dacie ślubu. Możecie wysłać Save the date (nawet online), czy poprosić rodziców o pomoc. Na formalne zaproszenia macie, jeszcze czas.
WYBIERZCIE ŚWIADKÓW
Nie jest to decyzja, którą musicie podjąć w tym czasie, ale lepiej nie zwlekać z wyborem. Zastanówcie się, jakiego wsparcia będziecie potrzebować od świadków i czy mają możliwości by Wam pomóc. Świadkowie muszą być pełnoletni i mogą być tej samej płci.
PRZYGOTOWANIA ŚLUBNE KROK PO KROKU
Pamiętajcie, że to ogólne wskazówki i możecie dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji, a także Waszego kalendarza. Każdy ślub jest wyjątkowy, dlatego warto dostosować się do własnych oczekiwań i stylu.
Rada dla zajętych par młodych.
Ustalanie stałego czasu na omawianie ślubnych przygotowań pomaga zorganizować się i utrzymać komunikację między narzeczonymi.
Ustalcie jeden stały dzień/ popołudnie w tygodniu, kiedy podzielicie się zadaniami i będzie to czas na monitoring przygotowań, delegowanie zadań.
Przygotowała:
Agnieszka Lewandowska
Fot. Jakub Gąsiorowski