Wizerunek gości. Część 1.

Sezon ślubny – choć nie w takiej formie, jakbyśmy sobie wszyscy tego życzyli, biorąc pod uwagę pandemię – rozpoczęty! Trwają przygotowania – pary z ogromnym entuzjazmem, choć także z pewną nutą niepokoju, wyczekują terminu uroczystości, podwykonawcy dopinają szczegóły wydarzenia, a zaproszeni goście… zastanawiają się, jaką garderobę wybrać, aby zaprezentować się jak najlepiej. 

Czy istnieją zasady dotyczące wizerunkowego savoir-vivre’u gości weselnych? Czy panie bezwzględnie powinny unikać białych sukien? Czy prawdą jest, że jeśli goście weselni mają wątpliwości co do stosownego stroju, w dobrym tonie jest konsultacja stroju z parą młodą?

Na te oraz inne pytania odnajdą Państwo odpowiedź w wywiadzie, do którego zaprosiłam Sylwię Olejniczak – stylistę, eksperta ds. wizerunku, konsultanta mody Balamonte. Nasza rozmowa będzie dotyczyła wizerunku kobiet.

Pani Sylwio, dziękuję za przyjęcie zaproszenia do rozmowy. Temat wizerunku jest bardzo ważny. Znalazło to nawet wyraz w powiedzeniu: „jak cię widzą, tak cię piszą”. Goście zaproszeni na uroczystość zaślubin oraz/lub na przyjęcie weselne stoją przed sporym wyzwaniem! O ile mężczyzna ma łatwiejsze zadanie, o tyle my, kobiety, podchodzimy do tematu z większą uwagą. Jak zatem powinna ubrać się na ślub lub wesele kobieta, która została zaproszona jako gość?

Jest kilka uniwersalnych zasad co do których powinniśmy się stosować, kompletując naszą garderobę.
Zanim przystąpimy do wyboru kreacji ślubnej, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Czy państwo młodzi określili w zaproszeniu dress code?
Jaki będzie styl wesela? Czy będzie to wystawny bankiet? A może będzie to tradycyjne, wiejskie wesele?
O jakiej porze roku odbywa się wesele?
Czy będziemy pełnić w trakcie wesela określoną rolę? Czy będziemy świadkiem lub – zgodnie ze staropolskim zwyczajem – starościną?

Tak! Jest tego sporo! Dużym ułatwieniem jest, jeśli na zaproszeniu określono dress code.

Jeżeli na zaproszeniu pojawiła się adnotacja dotycząca dress code’u na ślubie i weselu, należy się jej trzymać. Dużym błędem jest niedostosowanie stroju weselników do miejsca, w którym odbędzie się wesele.

Jeśli nie ma takiej informacji na zaproszeniu, bierzemy pod uwagę inne aspekty, np. miejsce wydarzenia i wielkość uroczystości.

Jeśli miejscem wesela jest pałac, zamek lub wytworna sala balowa, obowiązującymi strojami będą suknie i garnitury typowo wieczorowe (mogą być długie, zaś garnitur czy smoking – w czarnym kolorze). Na wesele w plenerze, ogrodzie lub wiejskiej karczmie nie będzie wymagana aż tak wytworna garderoba. „Wystarczy” sukienka koktajlowa (tu mile widziane letnie wzory i kolory) i „lekki” garnitur typowy dla garden party – odradzamy czerń, która w plenerze po prostu się nie sprawdzi.

Wizerunek gości na ślubie - Balamonte
To prawda. Czarny kolor na przyjęciach od zawsze wzbudza dyskusje. Wybór odpowiedniej barwy to w moim odczuciu sprawa bardzo istotna. Kolory i desenie mają duży wpływ na odbiór naszych ubrań, a oprócz wrażeń estetycznych ważna jest etykieta.  To kolor jest zwykle decyzyjny. Trzeba wiedzieć, w jakich kolorach jest nam do twarzy i czy pasują one do naszej figury.  Dobór kolorystyki to sprawa bardzo indywidualna.

Nadal funkcjonuje pogląd, iż czerń nie jest stosowną barwą na taką uroczystość, szczególnie wśród osób przesądnych. Warto jednak wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na czarny kolor stroju, nie będzie to żadna wpadka czy łamanie zasad. Z drugiej strony, choć jest to kolor bardzo elegancki i coraz częściej wybierany przez panie, dobrze jest pokusić się o przełamanie ciemnego ubioru, np. żakietem w jaśniejszym odcieniu bądź oryginalną biżuterią.

Przyjęło się, że będąc gościem, nie zakłada się sukienki białej lub écru. Te kolory – które mają zresztą swoją symbolikę – zarezerwowane są w tym dniu wyłącznie dla panny młodej. Jeśli jesteś świadkową lub druhną, warto ustalić z panną młodą koncepcję stroju odpowiednio wcześniej – na etapie planowania wesela. Styl stroju zależy od charakteru uroczystości oraz jej koloru czy motywu przewodniego. Jeżeli jesteś jednak zwykłym gościem, należy unikać koloru zarezerwowanego dla druhen. 

Wizerunek gości na ślubie
Oprócz kolorystyki ważny jest fason kreacji. Odpowiednia konstrukcja ubioru może ukryć nasze niedoskonałości, a podkreślić atuty. 

Pamiętajmy, by nie zakładać sukienek odsłaniających zbyt wiele, nie jest to mile widziane
zarówno na uroczystości kościelnej, jak i później. Sukienki z głębokim dekoltem, sięgające do połowy uda, należy zostawić na inne okazje, np. na wieczór panieński.

Dokładnie tak!  Przy wyborze garderoby może nam przyświecać zasada, iż synonimem elegancji jest prostota. Klasyczne fasony są ponadczasowe, a tak jak Pani wspomniała, należy mieć na uwadze miejsce uroczystości – kościół wymaga szacunku i nieeksponowania nagości. O czym jeszcze należy pamiętać?

Ważna jest też pora roku, w której odbywa się uroczystość ślubna.  Zabudowane sukienki w bardzo upalny dzień mogą okazać się nie najlepszym pomysłem.
Proponuję, by zdecydować się na lekką sukienkę koktajlową bez rękawów lub subtelne sukienki z ażurowymi albo koronkowymi wstawkami. Odpowiednia długość sukienki to ta do kolana. Kiedy planujemy wesele i strój na imprezę, warto zwrócić także uwagę na materiał, z którego jest wykonana. W upalne dni unikajmy sukienek ze sztucznych, grubych i nieprzewiewnych materiałów. Dobrym pomysłem może być sukienka z bawełny lub eleganckiego lnu.

To prawda. Jakość tkaniny jest bardzo istotna, wpływa na nasz komfort i samopoczucie. Warto zwracać uwagę na metki, na których umieszczony jest skład materiału. 

Ale jedną z najważniejszych zasad jest ta, by w tym dniu nie przyćmić strojem panny młodej. Zostawmy więc wszelkie krzykliwe kolory lub kreacje ze zbyt dużą ilością błyszczących aplikacji, a zamiast nich sięgnijmy po stonowane kreacje. I bawmy się dobrze.

Bawmy się dobrze, gdyż to właśnie atmosfera wydarzenia jest bardzo istotna!
Dziękuję za rozmowę.
Wizerunek gości na weselu

Reasumując, wiele uroczystości wymaga właściwego ubioru. Im bardziej podniosła uroczystość, tym bardziej uroczysty strój. Niezależnie jednak od charakteru ślubu i wesela strój gości powinien być elegancki i szykowny, a wszystkie jego części – czyste i dobrze odprasowane. Ważny jest też dobór dodatków, gdyż to one są uzupełnieniem całości. Detale wyrażają nasz indywidualizm, np. kapelusz, biżuteria, fascynator, szal, obuwie, pasek, torebka czy rękawiczki. Ubranie i dodatki stanowią jedną całość i są ze sobą ściśle zharmonizowane. W dobrym tonie jest, aby stroje obu partnerów pasowały do siebie. Warto też mieć na uwadze aktualne trendy mody. Najlepsze ubiory nie zdobią, mogą nawet ośmieszyć, jeśli nie są użyte w odpowiednim miejscu i czasie. Sytuacja analogiczna dotyczy kolorystyki. Nie zawsze kolor roku, barwa wiodąca prym w danym sezonie, będzie odpowiednia do naszego typu urody. Dobierajmy zatem garderobę w sposób przemyślany. Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenia, nie tylko dla pary młodej, ale również dla zaproszonych gości. Niewątpliwie strój, który jest dobrze dobrany, sprawi, że będziemy prezentować i czuć się doskonale!

Korzystając z okazji, zapraszam Państwa do śledzenia bloga (www.balamonte.com).  W następnym miesiącu – wraz z gościem specjalnym – poruszę temat wizerunku gości. Na tapet wezmę garderobę męską, czyli omówimy, jak powinien prezentować się mężczyzna, który wybiera się na uroczystość zaślubin / wesele w roli gościa.

Przygotowała:

Autorka: Dorota Janicka-Kurlenda
Konsultantka ślubna

Koszyk